/Szkoła średnia/Geometria/Stereometria/Ostrosłup/Prawidłowy trójkątny/Przekroje

Zadanie nr 3756900

Dany jest ostrosłup prawidłowy trójkątny ABCS o podstawie ABC . Krawędź podstawy tego ostrosłupa ma długość a . Ściana boczna jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem α takim, że  √ - cos α = --3 3 . Przez środek K krawędzi CA i środek L krawędzi AB poprowadzono płaszczyznę π prostopadłą do płaszczyzny SBC . Oblicz pole otrzymanego przekroju.

Wersja PDF

Rozwiązanie

Szkicujemy opisaną sytuację.


PIC


Otrzymany przekrój to oczywiście trapez o podstawach

KL = BC--= a- 2 2

i P Q . Z obliczeniem długości tej drugiej podstawy będzie trochę więcej zachodu – widać, że przyda się do tego podobieństwo trójkątów SPQ i SBC . Musimy też obliczyć wysokość DF trapezu i może od tego zacznijmy. Odcinek DM to połowa wysokości trójkąta równobocznego ABC , więc

 1 a√ 3- a√ 3- DM = -⋅ -----= ----. 2 2 4

Patrzymy teraz na trójkąt prostokątny DMF .

 MF a√ 3- √ 3- a co sα = ----- ⇒ MF = DM cosα = -----⋅----= -- DM ∘ ---------- 4√ -- 3 4 ∘ ------------- 3a2 a2 a 2 DF = DM 2 − MF 2 = ----− ---= ----. 16 16 4

Pozostało więc obliczyć długość podstawy P Q trapezu LP QK . Jak już wcześniej zauważyliśmy, zrobimy to korzystając z podobieństwa trójkątów SP Q i SBC , ale zanim będziemy mogli to zrobić, obliczmy długość odcinka SM . Patrzymy na trójkąt prostokątny SEM .

 1 a√3- cosα = EM-- ⇒ SM = -EM-- = 3-⋅-2--= a-. SM co sα √1- 2 3

Tak naprawdę w tym miejscu okazało się, że trójkąt BSC jest połówka kwadratu z kątem prostym przy wierzchołku S , ale mniejsza o to – w tym momencie nie ma to już wielkiego wpływu na dalsze rozwiązanie. Patrzymy teraz na trójkąty podobne SP Q i SBC .

PQ-- SF-- SM--−-MF--- MF-- BC = SM = SM = 1 − SM ( a ) ( 1) a PQ = a ⋅ 1− 4a- = a ⋅ 1 − -- = -. 2 2 2

Obliczamy pole trapezu LP QK (który okazał się być prostokątem).

 a a √ -- KL-+-P-Q-- -2 +-2 a--2- PLPQK = 2 ⋅ DF = 2 ⋅ 4 = √ -- 2√ -- = a⋅ a--2-= a---2. 2 4 8

 
Odpowiedź:  2√- a-82 .

Wersja PDF
spinner