Zadania.info
Największy internetowy zbiór zadań z matematyki
cornersUpL
cornersUpR

Zadania

Na skróty

Recenzje

Linki sponsorowane

cornersM
Login
Hasło
atom_news Informacje atom_zad Zadania

Linki sponsorowane

cornersR
Wyszukiwanie zadań
Poziom trudności:

Zbieramy z Olkiem znaczki i wczoraj Olek mi powiedział, że ma już 155 znaczków angielskich, francuskich i hiszpańskich. Francuskich ma 2 razy więcej niż hiszpańskich, a angielskich o 39 mniej niz francuskich i hiszpańskich razem. To jednak niemożliwe, uzasadnij dlaczego Olek musiał się pomylić.

W 1549 roku Barbakan w Krakowie był 50 razy starszy niż Barbakan w Warszawie, ale w 1597 roku krakowski Barbakan był tylko 2 razy starszy od warszawskiego. Ile lat liczyły te Barbakany w roku 2011?

Lena posiada pewną liczbę banknotów dwudziestozłotowych i pewną liczbę banknotów dziesięciozłotowych. W sumie banknoty te składają się na kwotę 620 zł. Gdyby połowę banknotów dziesięciozłotowych zamienić na banknoty dwudziestozłotowe, to łączna wartość banknotów wzrosłaby do 750 zł. Ile banknotów dziesięciozłotowych i ile banknotów dwudziestozłotowych posiada Lena? Zapisz obliczenia.

Asia ma w skarbonce 82 zł. Najwięcej w skarbonce jest złotówek, dwa razy więcej niż dwuzłotówek, a cztery razy więcej niż pięciozłotówek. Pozostałe monety w skarbonce to pięćdziesięciogroszówki, których liczba stanowi 13 liczby złotówek. Ile było złotówek w skarbonce?

Wyobraź sobie, że układasz rzędami guziki żółte (ż) i białe (b) według reguły przedstawionej na schemacie:

1. rząd ż 2. rząd b ż b 3. rząd żb ż bż 4. rząd b żb ż bż b 5. rząd żb żb ż bż bż 6. rząd b żb żb ż bż bż b 7. rząd ...........

W kolejnym rzędzie najpierw układasz guziki tak, jak w poprzednim rzędzie, a potem dokładasz na obu końcach po jednym guziku, dbając o to, by sąsiednie guziki w rzędzie różniły się kolorami.
Uzupełnij zdania.
A) W 6. rzędzie jest . . . . . . guzików, w tym . . . . . . białych i . . . . . . żółtych.
B) W 7. rzędzie będzie . . . . . . guzików, w tym . . . . . . białych i . . . . . . żółtych.
C) W 100. rzędzie będzie . . . . . . białych i . . . . . . żółtych guzików.
D) W 101. rzędzie będzie . . . . . . białych i . . . . . . żółtych guzików.
E) Jeśli n jest liczbą parzystą, to w rzędzie o numerze n będzie . . . . . . białych i . . . . . . żółtych guzików.

Do sklepu rowerowego dostarczono 30 rowerów dziecięcych, wśród których były dwa rodzaje rowerów: dwukołowe i trójkołowe. W sumie w dostarczonych rowerach było 67 kół. Ile rowerów dwukołowych i ile rowerów trójkołowych dostarczono do sklepu? Zapisz obliczenia.

Drwal miał ułożyć 46 okrągłych bali w stosy po 6 bali. Ile takich stosów (patrz rysunek) może ułożyć drwal?
Zapisz obliczenia i odpowiedź.


PIC


Najmniejszym ssakiem na Ziemi jest ryjówka etruska. Najmniejszy zbadany osobnik ważył 2 g. Jego ogon miał 2,5 cm długości i stanowił 152 długości całego ciała. Jaką długość miało ciało ryjówki?

Asi zerwał się naszyjnik. Trzecią część korali znalazła na podłodze, jedna czwarta w kieszeni, jedna piąta pod oparciem kanapy, a szósta część korali została na sznurku. Sześciu korali nie udało się jej odnaleźć. Oblicz, ile korali zostało na sznurku?

W torebce jest mniej niż 100 cukierków. Ile ich jest jeżeli wiadomo, że można je podzielić na 5 równych części, można je podzielić też na 6 równych części, natomiast gdyby je podzielić na 7 części, to w jednej z nich będzie o 3 cukierki mniej od każdej z pozostałych.

W trzech sadach wiśniowych rosła pewna liczba drzew. W pierwszym sadzie znajdowało się 25 , a w drugim 13 wszystkich drzew. W trzecim rosło 320 drzew. Ile drzew rosło w każdym sadzie?

Rower dziecięcy ma koło o polu 9 razy mniejszym niż rower kolarski. Ile razy więcej musi obrócić się koło roweru dziecięcego od koła roweru kolarskiego na tej samej drodze?

Ojciec podzielił w testamencie swój majątek pomiędzy trzech synów w ten sposób, że najstarszy miał dostać dwa razy więcej majątku niż średni, zaś średni - dwa razy więcej niż najmłodszy syn. Jaką część majątku otrzymał najmłodszy syn?

Janek ma 39 znaczków pocztowych w jednej kopercie i 16 w drugiej i chce dołożyć do każdej koperty tyle samo znaczków w tym celu, żeby w pierwszej było 2 razy więcej znaczków niż w drugiej. Po ile znaczków powinien dołożyć do każdej koperty?

Kasia przygotowując się do egzaminu rozwiązywała zadania w ciągu 3 dni. Pierwszego dnia rozwiązała 13 zadań i jeszcze 4 zadania. Drugiego dnia połowę pozostałych i jeszcze 3 zadania. Trzeciego dnia pozostałych 17 zadań. Ile zadań rozwiązała w ciągu 3 dni?

Chłopiec ma monety po 50 gr i po 20 gr, razem 27 sztuk. Monety mają łączną wartość 8,70 zł. Ile monet po 50 gr, a ile po 20 gr ma chłopiec?

*Ukryj

Rozmieniono 34 złote na 116 monet, wśród których były tylko monety 50 i 20 groszowe. Ile było monet 50 groszowych?

Asia wrzucała do skarbonki monety dwu i pięciozłotowe. Po przeliczeniu zawartości skarbonki okazało się, że w skarbonce znajdowało się 395 monet, a uzbierana kwota wynosi 1195 złotych. Oblicz ile monet każdego rodzaju było w skarbonce.

W zamkowych podziemiach znajdują się dwie skrzynie otwierane różnymi kluczami. Masz pęk składający się z 6 kluczy, wśród których znajdują się dwa właściwe. Ile co najwyżej prób należy wykonać, aby mieć pewność że dobraliśmy właściwe klucze do skrzyń?

Dwie maszyny produkcyjne miały wyprodukować łącznie 10240 plastikowych pojemników. Po zakończeniu produkcji okazało się, że jedna z maszyn przekroczyła plan o 15%, a druga o 20% i w sumie maszyny wyprodukowały 12096 pojemników. Ile pojemników wyprodukowała każda z maszyn?

Puszki z przecierem pomidorowym mają kształt walca o średnicy podstawy 4 cm oraz wysokości 3 cm. Puszki te mogą być na kilka sposobów zapakowane ciasno po 4 sztuki w prostopadłościenne tekturowe pudełka. Wybierz jeden z możliwych sposobów zapakowania puszek, zrób odręczny rysunek siatki odpowiedniego prostopadłościanu i podaj długości krawędzi tego prostopadłościanu.

Jedenaście piłeczek, ponumerowanych kolejnymi liczbami naturalnymi od 1 do 11, wrzucono do pudełka. Janek, nie patrząc na piłeczki, wyjmuje je z pudełka. Ile najmniej piłeczek musi wyjąć Janek, aby mieć pewność, że przynajmniej jedna wyjęta piłeczka jest oznaczona liczbą parzystą? Odpowiedź uzasadnij.

*Ukryj

W szufladzie znajduje się 26 różnych par skarpet. Zosia nie zaglądając do szuflady wyjmuje z niej po jednej skarpetce. Ile co najmniej skarpet musi wyjąć Zosia, aby mieć pewność, że wśród wyjętych skarpet są przynajmniej dwie kompletne pary? Odpowiedź uzasadnij.

Trzydzieści piłeczek, ponumerowanych kolejnymi liczbami naturalnymi od 1 do 30, wrzucono do pudełka. Kacper, nie patrząc na piłeczki, wyjmuje je z pudełka. Ile najmniej piłeczek musi wyjąć Kacper, aby mieć pewność, że przynajmniej jedna wyjęta piłeczka jest oznaczona liczbą podzielną przez 4? Odpowiedź uzasadnij.

Strona 1 z 2>>>>